Together for Maine: Our Plan for a Safe Return
UMPI Safe Return

News & Events

University announces 2020 graduates

One hundred and seventy-three students graduated from the University of Maine at Presque Isle during the 2019-2020 academic year. On Saturday, May 9, during the University’s 111th Commencement and first-ever virtual Commencement ceremony, President Rice conferred degrees upon the graduating students.

Graduating summa cum laude were Kelley McNary, Bethel; Elizabeth Edwardson, Blue Hill; Brian Vallance, Brewer; Ashlee Bartlett, Houlton; Jessica Thibeault, Mapleton; Lydia Tilley, Newburgh; Jason Bartley and Karessa Grenier, Presque Isle; Adam Weyeneth, Saint Agatha; Mandie Morin, Saint David; Macy Caron, Van Buren; and Stacy Landry, Washburn.

From elsewhere in the United States were David Lambert, Bishop, CA and Brittan Burton, Garden City, KS.

From New Brunswick, Canada was Christina Omvlee, Mapledale.

From Ontario, Canada was Anna O’Connor, Brockville.

Also graduating summa cum laude was Jennifer Goodwin, no hometown provided.

Graduating magna cum laude were Laura Sturgeon, Ashland; Chad Barttlett, Bradley; Sarah Sargent, Bridgewater; Robin Brown, Buxton; Jason Ennis, Brianna Gerrish, Kirsten Haney, Cameron Hartford, Elizabeth Hewitt, and Kylee Morrell, Caribou; Cole Staples, Chapman; Abigail Theriault, Connor Township; Jesse Heath, Dixfield; Samantha Swallow, Easton; Austin Bernier, Fort Fairfield; Keary Sibole, Gray; Melanie Griffin and Kerri Spellman, Hodgdon; Carly Small, Jackson; Destiny Wetherell, Lewiston; Madison Cummings, Mapleton; Jessy Devoe, New Canada; Dale Holman, Portland; Aimee Beltran, Logan Halvorson, Sean Miller, and Faith Morrow, Presque Isle; Maggie McNally, Smyrna; Brandon Cropley and Taylor Howe, Washburn.

From elsewhere in the United States were Madison Postell, Apple Valley, MN; Matthew Jackson, Omaha, NE; Bjorn Bartlett, Keene, NH; and Evangelos Zarkadas, Portsmouth, RI.

From New Brunswick, Canada was Felecia Cullins, Hartland.

Also graduating magna cum laude were Sonja Heyck-Merlin and Tristen Sutherland, no hometown provided.

Graduating cum laude were Walter Mosher and Margaret Yeager, Blaine; Tiffany Smith, Bradford; Kelly Damboise-Sparrow, Caribou; Kara Barnes, Fort Fairfield; Kinda McBride, Freeport; Shelli Condon, Garfield Plantation; Alyssa Sinclair, Limestone; Michelle Scott, Linneus; Monica Campbell, Livermore; Noelle Bailey and Alexander Folsom, Mars Hill; Amy Perreault, New Vineyard; Megan Seward, Presque Isle; Delores Hannan, Rockport; Brooke Hallett, Scarborough; Lily Logiodice, Troy; Kassandra Bouley, Wallagrass; Emilia Churchill, Washburn; and Ernestine Hutchinson, Weld.

From elsewhere in the United States were Ryan Tebo, Redwood, NY; and Sarah Spate, Ft. Worth, TX.

From New Brunswick, Canada were Gina Ritchie, Centreville; and Katelynn Russell, Tobique First Nation.

From Nova Scotia was Ryan Sanderson, Cow Bay.

From even further afield was Huiting Yang, Yunnan, China.

Also graduating cum laude was Trisha Moulton, no hometown provided.

Others receiving degrees were Kyle Davis, Addison; Angel Tribou, Amity; Jeremy Caron and Carrie Smith, Ashland; Abigail Farkas, Bridgewater; Lauren Mitchell, Camden; Matthew Caron, Megan Damboise, Sarah Draper, Brittnie Hodsdon, Vanessa Perkins (MacDonald), and Jennifer Rossignol, Caribou; Jackie Peers, Caswell; James Churchill, Chapman; Chelsea Haney, Connor Township; Tiffany Stevens, East Millinocket; Taylor Bartlett, Matthew Blodget, and Blake Bradley, Easton; Jonathan Helstrom, Fairfield; Caleb Daigle, Dylan Damboise, Mallory Sawyer, and Monique Stairs, Fort Fairfield; Katie Bard, Fort Kent; Rebecca Griffin, Kevin McAfee, and Sarah Scott, Hodgdon; Sarah Bouchard, Melissa Flewelling, Crystal Gallop, and Cassandra Nightingale, Houlton; Michaela Brogan, Kennebunk; Emily Legeyt, Lee; Whitney Hafford and Courtney Lujan, Lincoln; Alyssa Finlay, Lisbon Falls; Alexis Levesque, Madawaska; Alexandra Michaud, Mapleton; Teagan Laweryson, Moscow; Adam Frey, New Gloucester; William Stinson, Norridgewock; Haley London, Oakfield; Natalie Brown, Perry; Wafaa Salim, Portland; Christopher Ames, Alison Bell, Jessica Buckley, Sofia Crouse, Garrett DeLong, Tristan Glidden, Emma Kinney, Chase Norton, Bobby Pelkey, and Cassidy Soucier, Presque Isle; Laci Tower, Rockland; Lindsey Ouellette, Van Buren; Zachary Bowers, Warren; Nicholle Tozier, Washburn; Hailey Cole, Webster Plantation; and Reed Farrar, West Paris.

From elsewhere in the United States were Sarah Duncklee, Tempe, AZ; Laura Aroz, Tucson, AZ; Justin Mason, Stamford, CT; Wilburn Griffiths, Port Saint Lucie, FL; Tamielee Sutherland, Sarasota, FL; Riana Teixeira, Brockton, MA; Sasha Davis, Marlborough, MA; Kathryn Murphy, Nantucket, MA; Zackery Brooks, Wrentham, MA; Eric Anthony, Baltimore, MD; Kevin Collins, Fort Washington, MD; Melinda Severance, Litchfield, MI; Allen Stanback, Salem, NJ; Yvonne Hartridge, Bronx, NY; Tabitha Taylor, Ticonderoga, NY; Amy Griffin, Montgomery, TX; TeVon Hines, Woodbridge, VA; and Max Bushman, Middletown Spring, VT.

From New Brunswick, Canada was Andrew Carter, Charlo.

From Nova Scotia was Tyler Beach, Kennetcook.

From even further afield were Zhongyuyu Xiao, Deyang, China; Yang Liu, Qujing, China; and Yawen Liu, Yunnan, China.

Also graduating were Michael Boone, Reynold Brown, Bradley Burlock, Christopher Giberson, Patricia Howe, Tracy Lyon, and Marilee Morgan, no hometown listed.