2020 Awards

2020 Awards

Outstanding Student in Environmental Science & Sustainability
Eric Bagley

Outstanding Student in Agricultural Science & Agribusiness
Peter Baldwin

Alan Arman Scholarship
Dacian Robert

Alpha Phi Sigma Honor Award
Bjorn Bartlett

Art History Award
Brianna Gerrish

English Book Award
Elizabeth Edwardson

Fine Art Talent Award
Brianna Gerrish

Humanities Scholarship Award
Abigail Davis

Maine Policy Scholar 2019-2020
Ines Ngoga

Math-Science Scholarship
Sarina Raposo

Math-Science Scholarship
Haoyu Wang

Monica G. Gilbert Memorial Scholarship
Miranda Cole

Outstanding Achievement in Professional Communication & Journalism
Alyssa Sinclair

Outstanding Achievement in Professional Communication & Journalism
Tiffany A. Smith

Outstanding Achievement in the Field of Accounting
Jake Flewelling

Outstanding Achievement in the Field of Management & Leadership
Kirsten Haney

Outstanding Achievement in the Field of Management & Leadership
Christian Mumley

Outstanding Achievement in the Field of Project Management & IS
Brooke Hallett

Outstanding Biology Graduate 2020
Madison Postell

Outstanding Biology Student 2019-2020
Kendra Silvers

Outstanding Criminal Justice Major Award
Bjorn Bartlett

Outstanding Elementary Education Major Award
Stacy Landry

Outstanding Exercise Science Major Award
Chad Bartlett

Outstanding Exercise Science Major Award
Yvonne Hartridge

Outstanding Graduate in Environmental Science & Sustainability
Dylan Damboise

Outstanding Graduate in Environmental Science & Sustainability
Adam Weyeneth

Outstanding History Major Award
David Lambert

Outstanding History Major Award
Adam Weyeneth

Outstanding Online History Major Award
Angela Wilkinson

Outstanding Personal Achievement in Education
Michael Drost

Outstanding Personal Achievement in History
Evan Zarkadas

Outstanding Post-Baccalaureate Education Student Award
Tristen Sutherland

Outstanding Social Work Student
Kevin McAfee

Outstanding Student in Agricultural Science & Agribusiness
Noah Margeson

Outstanding Student in Environmental Science & Sustainability
Sarah Swain

Ruel Parks Memorial Scholarship
Jonah Hudson

Steven Eagles Memorial Scholarship
Kendra Silvers

T.W. Morrison Scholarship
Madison Thweatt

The Linda Graves MLT Award 2019-2020
Melinda Serverance

University Times Advisor Award
Abigail L. Davis

Student Government Association
Bjorn Bartlett

Student Government Association
Max Bushman

Student Government Association
Kris Cote

Student Government Association
Rebecca Dillenbeck

Student Government Association
Karoline Dillenbeck

Student Government Association
Hannah Elland

Student Government Association
Laura Fitzgerald

Student Government Association
Brooke Hallett

Student Government Association
Matt Payan

Student Government Association
Leah Potter

Student Government Association
Dacian Robert

Student Government Association
Adam Weyeneth

Student Government Association
Evan Zarkadas

Outstanding Student Leader of the Year Award
Ines Ngoga

Student Organization Advisor of the Year Award
Ben Shaw

UMPI Spirit Award
Jessy Federico

Rising Star Award
Kajuan Minter

Civic Engagement & Involvement Award
Alexandra Michaud